Dlaczego twoi rodzice patrzą na twoje oceny?

Uczniowie w czasie nauki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich oceny nie odzwierciedlają ich prawdziwych umiejętności, czy wiedzy. Łatwo w takie poglądy zwątpić, kiedy rodzice oczekują od Ciebie, żebyś codziennie przynosił jak najlepsze stopnie. Często to one są dla nich wyznacznikiem twojej wartości, a przecież nie powinno tak być. Niestety rodzice nie pamiętają już, jak to było w czasach szkolnych albo mają staroświeckie przekonanie o ocenach.

Chcą móc pochwalić się przed znajomymi


Rodzice bardzo często traktują swoje dzieci jak okazy w muzeum. Im bardziej zdolność są dzieci, tym większej ilości osób można je pokazać. Jeśli twoi rodzice obracają się w kręgach, w których naturalnym jest chwalenie się osiągnięciami pociech, to możesz spodziewać się, że będą wymagać od ciebie osiągnięcia czegoś, czym oni będą mogli zabłysnąć przed swoim otoczeniem. Takie podejście jest skrajnie toksyczne i nie powinno mieć miejsca, ale czasami trzeba się z nim zmierzyć. Możesz buntować się rodzicom albo pokazywać im w czym innym jesteś dobry, ale dopóki nie będą myć wymiernych wyników, nie będą zadowoleni.

Uważają, że oceny Cię wartościują


Wielu rodziców żywi staroświeckie przekonanie na temat ocen. Jeśli są złe to, prawdopodobnie jesteś osobą bezwartościową i niczego w życiu nie osiągniesz. Każda młoda osoba, która chodzi na co dzień do szkoły, wie, że takie podejście jest po prostu głupie, ale rodzice, którzy nie są zaznajomieni z tymi, jak dzisiaj wygląda szkolnictwo, mogą świecie wierzyć w to, że mają rację. W ich oczach, jeśli nie masz dobrych ocen, to jesteś nikim i prawdopodobnie tak już Ci zostanie. Takie osoby chcą, żebyś poszedł na studia i osiągnął coś, co w rzeczywistości wcale nie jest Ci potrzebne. Przy takich rodzicach musisz zdecydować się, kogo chcesz w pierwszej kolejności zadowolić.

Wierzą, że oceny przekładają się na późniejszy sukces


Wielu rodziców wymaga od Ciebie dobrych ocen z troski o Ciebie. Uważają, że jeśli nie będzie Ci iść dobrze w szkole, to nie znajdziesz w przyszłości dobrze płatnej pracy i skończysz na marginesie społecznym. To również przekonanie, które dla uczniów jest oczywiście błędne, ale rodzice często nie są w stanie patrzeć na to w inny sposób. Jeśli zależy im na twoim sukcesie zawodowym albo prywatnym będą naciskać na Ciebie, żebyś miał lepsze oceny, a potem poszedł na studia. Często łączy się to z ich własną niespełnioną w przeszłości ambicją, ale nie można odmówić im tego, że starają się zrobić dla ciebie coś dobrego.

1 thought on “Dlaczego twoi rodzice patrzą na twoje oceny?

  1. Oczywiście, że opiekuńczy rodzice patrzą się na oceny i ich to interesuje. Nie mają możliwości być w szkole i obserwować dziecko, więc oceny są wyznacznikiem postępów w nauce.

Comments are closed.